23 Kasım 2011 Çarşamba

Danyal Peygamber kabrı


Üzerinden Berdan nehrinin bir kolu geçirilerek saklanan bir kabir ve Hz.Danyal Peygamber

Mezarının üzerinden Berdan nehrinin bir kolu geçirilen, Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleri ile kurtarmış bir Peygamber. Bulunduğu yerde bereketi artırmasıyla birçok kavim tarafından çağrı almış ve bir kıtlık zamanında da Tarsus’a davet edilmiş. Bu tarihten sonra Tarsus’a yerleşen ve ölünceye kadar hayatını burada idame eden Danyal hazretlerinin ilginç kabir hikâyesi…

Tarsus Türkiye’nin en büyük ilçelerinden birisi olmasının yanı sıra tarihi, kültür çeşitliliği bir hayli yoğun olan kentlerinden biri konumunda, Yedi bin yıllık çok zengin bir tarihi birikimi olup, ilahi dinler açısından da önemli bir yerleşim yeri. Kuran-ı Kerim'in Kehf suresinde geçen Ashabı Kehf’ın (Yedi Uyurlar) kaldığı mağaranın da Tarsus’ta olduğu birçok kişi tarafından bilinmekte. Hz. İsa Peygamberin 12 Havarisinden biri olan Saint Paulus’da bir dönem bu kentimizde yaşamış. Bunların yanı sıra insanlar tarafından pekte duyulmamış olan İsrail oğullarına gönderilmiş olan Danyal Peygamberin kabri de bu güzide kentte yer almakta.

Hz. Danyal Peygamber

Hz. Danyal (A.S.) diğer dillerde Daniel olarakta geçer, II. Babil Kralı Nebukadnesar (M.Ö. 605-562) zamanında yaşamış, bilime olan ilgisi yanında iyi bir idarecisi olarak tanınmıştır. Rivayete göre; Nebukadnesar rüyasında İsmail oğullarından gelecek bir erkek çocuğun kendi tahtını sarsacağını öğrenince İsmail oğullarından doğan tüm erkek çocukların öldürülmesini emretmiş. Hz. Daniyal doğunca ailesi onu bir mağaraya bırakmış ve burada biri erkek ve diğeri dişi iki aslan tarafından büyütülmüş. Olgunluk çağına gelince de tekrar kavmi arasına karışmış ve Yahudileri Babil esaretinden ilmi ve kehanetleri ile kurtarmıştır.

Hz. Danyal bulunduğu yerde bereketi artırmasıyla birçok kavim tarafından çağrı almış ve bir kıtlık zamanında da Tarsus’a davet edilmiştir. Bu tarihten sonra Tarsus’a yerleşen ve ölünce de buraya gömülen Hz. Danyal, Tevrat’ta yer alan ve Hz. Davut’un soyundan gelen Yahudi peygamberleri arasında sayılmaktadır. Mezarı uzun bir süre unutulmuşsa da Hicri 17. yılında Hz. Ömer’in komutanlarından Ebu Musa El-Eş’ari tarafından fark edilmiştir.

Altın iplikle dokunmuş kumaşa sarılı bir ceset

Kültürel ve ilahi dinler açısından hayli zengin olan Tarsus ilçesinde bulunan Danyal Peygamber Kabri Hc.17. yılında Hz. Ömer devrinde Tarsus fethedilince mezarı açtırılır. Mezarın içerisinde büyük bir lahit içerisinde altın iplikle dokunmuş kumaşa sarılı ayet, uzun boylu bir ceset görülür. Başından geçen maceraların sembolü olarak parmağındaki yüzüğün taşına biri erkek olan iki aslanın arasında genç bir çocuk, dişi aslan onu yalıyor şeklinde işlenmiştir. Cesedin Yahudiler tarafından çalınmaması için, Hz. Ömer’in emri üzerine önceki yerine gayet derince defnettirilmiş. Berdan nehrinden gelen ufak bir çayın suyunu kabrin üzerinden geçecek şekilde akıtıp hiç kimsenin kabre el sürmeyeceği şeklinde emniyete alınmıştır. Nitekim caminin son tamiratı sırasında çok derinlerde caminin arka ve alt kısmında suyun giriş yerinde gayet kalın ve gayet muntazam mazgal demirleri çıkmıştır. Danyal Peygamberin cesedi, bu mazgallardan geçen suyun çok aşağısındadır.

Makam-ı Şerif Camisi Ve Hz Danial Türbesi

Bu camiye, Makam-ı Şerif denmesinin sebebi Hz Danyal Peygamberin makamının bu caminin içerisinde yer almasıdır. Bulunduğu mahalleye ismini vermiş olan Makam-ı cami’yi gezme fırsatını yakalıyoruz. Bu gün müze binası olarak kullanılan Kubat Paşa Medresesi'nin 10-15 m kuzeybatısında yer alan cami’nin ana mekânı dikdörtgen planlı, tonozlu ve kemerli bir yapıda olup, mihrabı düz ve sade olarak işlenmiş. Makam-ı Şerif cami’sinin merkezinde 1857 ( H. 1274) yılında bir hayırsever tarafından yaptırıldığını çevredeki insanlardan duyuyoruz. On yıl sonra da Arnavut Salih Ağa tarafından bir minarenin de eklendiğini işitiyoruz çevremizden.

Cami bir süre önce yapılmakta olan kazı çalışmalarından ötürü ibadete kapatılmış. Bu konu hakkında bizleri bilgilendirebilecek birilerini ararken Makam-ı Şerif Camisi görevlisi Kenar Eker Beyle tanışıyoruz. Hz Danyal Peygamber hakkında araştırmaları olduğunu ve bu konuda birde kitap yazdığını kendisinden öğreniyoruz. Kazılar sonucunda ortaya çıkarılan Danyal Peygamber kabri hakkında aydınlanmak istiyoruz. İsteğimizi memnuniyetle karşılayan Eker bildiklerini bize şöyle aktarıyor; iki üç yıl öncesine kadar bu camimizde ibadet yapılıyordu. "Hz. Danyal (as), rüyasına girdiği Tarsus Belediye Başkanı Burhaneddin Kocamaz'a, “evladım üzerimdeki çamurları temizle” demiş. Bunun üzerine başkan harekete geçerek, kazı çalışmalarını başlattı. Caminin içerisinde kazı çalışmaları başlamadan önce Danyal hazretlerine ait etrafı camlarla çevrili bir sembolik mermer mezar vardı. Bu mezar Danyal Peygamberin makamı olarak ifade ediliyordu. Makam-ı cami de adını zaten buradan almakta. Peygamberler tarihi kitabında kabrin yaklaşık olarak kubbenin 17-15 metre aşağısında olduğu yazmaktadır. Kazı çalışmalarını neticesinde bu görmüş olduğunuz kubbenin üst yapısına ulaşıldı.

Kitap “Danyal Peygamber”

Yazar Ramazan Hub’un yazdığı kitapta Hz. Danyal kimdir, ne zaman yaşamıştır, hangi kavme gönderilmiştir? Başından ne gibi esrarengiz hadiseler geçmiştir, hayat hikâyesi nedir? Mezarı nerededir? Her peygamberin kendisine mahsus özellikleri olduğu gibi, Hz. Danyal’ın hususiyeti nedir? Peygamberlerin resimlerini ipek bir kumaşa çizmesi, remil ilmi başka mucizeleri... gibi meraklarımızı çeken nice konular, bu kitapta cevabını buluyor.

“Kabirden gelen koku mest ediyor “

Eker, Danyal Peygamberin kabriyle ilgili sözlerine şöyle devam ediyor;” Yaklaşık 9-10 metre aşağıda kazı çalışması yaparken işçilerden biri, farkında olmadan Hz. Danyal'ın (as) kabri üzerindeki horasan harçlı yapıya kazmayı vurunca düştü bayıldı. Bu horasan harcının üzerinde işlemeli mozaikler vardı. Harcın üzerinde yine iki kat asfalt bulunuyordu. Kabrin yerinin tespit edilmesinde ben şuna şahit oldum. Dışarıdan gelen bazı ziyaretçiler bana güzel kokular geldiğini ve kendilerinden geçtiklerini söylediler. Ben de dualar okuyarak mezarın etrafında dolaştığım zaman aynı kokuyu hissettim. Çok güzel bir koku bu, hisseden insanları adeta kendinden geçiriyor. İşçilerin kazı yaparken düşüp bayılmalarından dolayı kabri açıp görme imkânımız olmadı.”

Makam-ı caminin altında bulunan kalıntıları bizzat görmek için belediyeden aldığımız izin ile 8-10 metre aşağıya dar bir demir merdivenden iniyoruz. Gün ışığının yansımaları altında ilerliyoruz. İlk dikkatimizi çeken şey üzerimizde bulunan uzun su kemeri oluyor. Hz. Ömer’in emri üzerine Berdan nehrinden gelen ufak bir çayın suyunu kabrin üzerinden geçecek şekilde akıtıp hiç kimsenin kabre el sürmeyeceği şeklinde emniyete alındığı aklımıza geliyor. Etrafı iyice kolaçan ediyoruz ve Danyal hazretlerinin bulunduğu kabrin tam yanına sokuluyoruz. Kabirden gelen kokuyu hissetme sekte İlahi bir gücün varlığı etkiliyor bizi. Bir başka dikkatimizi çeken şey ise caminin etrafına gelen ziyaretçiler oluyor. Caminin yanında durup dua ediyorlar. Hiç boş kalmıyor Makam-ı cami çevresi her ne kadar kabre uzakta olsa ziyaretçiler dualarını, dileklerini sessizce dillendiriyorlar.

Tarsus Belediyesi tarafından finanse edilen kazı çalışmaları rivayetlere uygun çıkan tarihi eserler ışığında ağırdan da olsa devam ediyor. Kabrin üzerindeki çamur tabakası temizlenmiş durumda artık. Hz Danyal Peygamberin kabri restore edileceği günü, Makam-ı cami ise cemaatine kavuşacağı günleri bekliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder